خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / شهرام اسدی / مصاحبه با شهرام اسدی

مصاحبه با شهرام اسدی

گفتگو با شهرام اسدی هنرمند خوش ذوق ایل بزرگ قشقایی

شهرام اسدی متولد 11 خرداد 1360 در شهر شیراز  می باشد ، زندگی کودکی را در شیراز گذرانده است . زندگی عشایری نداشته ولی رابطه نزدیکی با زندگی عشایری داشته است  . دارای دیپلم هنر ، خاتم کاری ، طراحی فرش و  کامپیوتر و دانشجوی ترم آخر موسیقی گرایش ساز جهانی  می باشد .

بعنوان اولین سوال ، موسیقی را  از چه سنی و با چه سازی آغاز کردید ؟

من تقریبا از سن 14 سالگی نواختن  را شروع کردم  که بر اساس علاقه ای که به ساز های کلاویه  داشتم ابتدا کیبورد  و بعد نت خوانی را  یاد گرفتم و سپس کار با پیانو را شروع کردم به سبک کلاسیک نواختم که بیشتر علاقه به سبک انوشیروان روحانی و آقای محجوب دارم و کار می کنم . بیشتر گرایش  من به آهنگ سازی و خلق آثار است . چه در ژانر فارسی و چه ژانر ترکی . البته فارسی تم مشخصی دارد ولی آهنگ سازی هایی که در قشقایی انجام دادم خیلی مدرن بوده که با موسیقی  پاپ ادغام شده . و حال و هوای جدیدی ایجاد کرده . موسیقی باید به گونه ای باشد که برای تمامی سلیقه ها نواخته شود . به نظر من موسیقی مانند وینرین مغازه ای می باشد که باید به تمامی سلیقه ها  پاسخگو باشد . من اولین نفر در قشقایی هستم که  کیبورد را به صورت حرفه ای نواختم .

نظرتان در رابطه با موسیقی سنتی  قشقایی چیست ؟

من هیچ وقت به مقام ها و نغمه ی قشقایی دست نزدم و دست نخواهم زد چون در جایگاه خودشان مقدس هستند . ما هرچه داریم برجسته از آن نوع اجراهای هست که نسل به نسل به ما رسیده است . اگر من اثری خلق می کنم با شهامت می گویم که هدف این است که تکنولوژی روز دنیا و عوالی که موسیقی را مدرن کن  می کند استفاده کنم . تا ترکیب کلام قشقایی با تکنولوژی ادغام شود . متاسفانه بچه های قشقایی هرچه خواننده بخواند همان رو می نوازند بدون اینکه هیچ هارمونی و فاصله بندی داشته باشد .

نوازنده ها قشقایی خیلی درگیر حجم دهی در طول موسیقی نیستند و بیشتر درگیر خط ملودی هستند یعنی هرچی خواننده خواند رو می نوازند .

 

تا کنون در زمینه موسیقی به چه مقام هایی دست یافته اید؟

در جشنواره ملی موسیقی جوان ایرانی در سال 1390 مقام دوم کشوری را کسب کردم .

کنسرت ها و جشنواره ها  زیادی شرکت کرده ام .

برنامه خوشا شیراز بوده ام .

چند پیشنهاد بازی در فیلم از طرف تلویزیون داشته ام  .

و در حال حاضر یک آهنگ به نام ” ایران” برای شبکه سه در حال ساخت دارم .

 

سبک کدام یک از هنرمندان قشقایی را می پسندید ؟

استاد فرود گرگین پور .

نامداری را خیلی خواننده خوبی می دانم .

مسعود صابری

ابراهیم  کهندل پور

بیشتر راجع به سبک کار خود توضیح بدهید؟

سعی کرده ام کار های ترکی را با موسیقی پاپ ادغام کنم که یک حال و هوای خاصی ایجاد کند .

من هیچ وقت به مقام ها و نغمه ی قشقایی دست نزدم و دست نخواهم زد چون در جایگاه خودشان مقدس هستند .  و ما هرچه داریم برجسته از آن  نوع اجراهای هست که نسل به نسل به ما رسیده است .

من اگر اثری خلق می کنم  هدف این است که از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنم . و البته ترکیب کلام قشقایی همراه با مدرن بودن موسیقی . و من سعی می کنم نوع خروجی قشقایی باشد ،  فواصل قشقایی باشد.

از آثار ترکی قشقایی از جمله دونیا ، قسمت ، ایل البته بیش از  90 تا آهنگسازی رو کار کرده بودم که شاید یکی به دلیل سهل انگاری که داشتم و البته در مقطعی نیز تصادف شدیدی داشتم که باعث شد دستم پیوند بخورد و بینایی چشم چپم را  نیز از دست دادم ولی خبر خوب اینکه به تازگی شروع به نواختن تک تک آن ها کرده ام که به امید خدا تا آخر امسال چندتای آن ها آماده خواهد شد و منتشر خواهد شد .

برای اینکه اثری بخواهیم خلق و ثبت بشود باید در زمان خودش بیرون بیاید. آهنگ تا به خمیر مایه خودش نرسیده نباید منتشر شود . مثلا آهنگ ایل را نه تنها قشقایی ها بلکه در تمام دنیا گوش می دهند و حتی اگر کلام را نیز برداریم موسیقی بسیار کاملی است که می شود هر نوع کلامی بروی آن قرار داد و ه‍یچ ایرادی به آن نیست .

اکنون به صورت حرفه ای شروع به آماده سازی آهنگ های از قبل آهنگسازی شده کرده ام و قول میدهم تا نوروز کارهای بسیار متفاوت خواهید شنید .

وقتی اثری را ارایه می کنیم مردم نسبت به آن واکنش نشان میدهند عده ای تمجید می کنند و بعضی نیز مخالف هستند ولی هدف من این است که شاید جوان های آینده قشقایی بتوانند آن موسیقی های مقامی که در گذشته بوده ارتباط کرفتند حداقل من بتوانم ذهن آن ها را با تکنولوژی درگیر کنم و موسیقی قشقایی و کلام قشقایی با این نوع ترکیب و ارنجمنت جدید تلفیق کنم .

 

قطعا موسیقی قشقایی به صورت کلی چارچوب خاص خودش را دارد و حفظ این چار چوب دشوار است اگر توجه کنید من در تمام صحبت هایم می گویم موسیقی کلام قشقایی را با موسیقی پاپ ترکیب کرده ام اگر بخواهیم یک موسیقی را به صورت کامل کار کنیم که کاملا قشقایی خوانده شود باید درگیر فواصل و درگیر آن مقام ها و اصالت خودش باشد .

 

 

 

 

تاثیر خانواده بر موفقیت شما چه بوده ؟

خانواده ام همیشه از من حمایت کرده اند و مشوق من نیز بوده اند که در این جا از آن ها نهایت قدردانی را دارم .

www.gezal.ir

نظر شما  درباره گسترش فرهنگ قشقایی به صورت کنسرت و جشنواره چیست ؟

در برگزاری کنسرت و مسایل فرهنگی و در اجرای آن ها قشقایی ها ضعیف بوده اند معذرت میخواهم که این حرف را می زنم بخاطر اینکه به صورت حرفه ای به این موضوعات و مسایل نگاه نمی کنند و این نیز شاید دلیل داشته باشد شاید بخاطر کمبود امکانات و بودجه باشد .

برای اینکه مهر حرفه ای بودن بر آن ها بخورد و مهر تایید حرفه ای بودن داشته باشه باید تمام عوامل حرفه ای باشد ، تمام عوامل باید به صورت تیم باشند که هر حرکت به سمت جلو با تفکر ایده و همراه حرکت تیمی باشد .

صدا برداری ضعیف ، برنامه نویسی ضعیف ، موسیقی در حد نرمال نیست نه اینکه این کارها عمدی باشه نه ! باید مسیر ، مسیر حرفه ای باشه ، دوستان به جاهای حرفه ای بروند با افراد حرفه ای کار کنند و آن ها را بشناسند  .

برای مثال اگر بنده بخواهم کنسرت اجرا کنم اگر صدا بردار بخواهم انتخاب کنم کسی را انتخاب می کنم که مهندسی صدا خوانده باشد نه آدم های معمولی ، این ها با هم تفاوت دارد مثلا بداند کدام میکروفون برای چه سازی مناسب است ، اگر دقت کرده باشید کنسرت های استاد همایون شجریان چرا اینقدر با کیفیت است ؟ صدای ساز اینقدر واضح است ولی صدای سازهای دوستان ما در کنسرت ها جیغ می کشه و صداهای اضافی ایجاد می کند ، این را برای نمونه مثال زدم.

www.gezal.ir

 

از علاقه هاتون  ؟

به نظر من زیباترین کار جهان آواز خواندن است البته علاوه بر اینکه آواز می خوانم نویسنده خوبی نیز هستم که نزدیک به پونصد نثر نوشته ام و جسته و گریخته در جاهای متفاوت نیز خوانده اند ولی متاسفانه چاپ نکرده ام .

 

کار طراحی فرش نیز انجام می دهید ؟

نزدیک به پانزده سال طراحی فرش قشقایی نیز انجام داده ام چندین هزار طرح فرش قشقایی کشیده ام

که درباره طرح هایم در کشورهای مختلف در سمینارهای مختلف مورد بحث و بررسی شده است ، و خانواده ام بسیار فعال در زمینه فرش در کشورهای مختلف بوده اند.

www.gezal.ir

ما را مهمان دو بیت شعر کنید :

قرنگی شام از استاد عوض اله صفری

قرنگی شام دولانمیش دیر داها ائل نفسی گلمیر

یوخو گؤزدن بودانمیش دیر داها لایلا سسی گلمیر

چه فعالیت هایی به جز موسیقی دارید ؟

مدیریت  دو تالار پذیرایی به نام های تالار آپادانا و کاخ آپادانا در شیراز را انجام می دهم .

بهترین آثاری که داشتید از نظر خودتان ؟

آهنگ ایل و در فارسی روزای با تو

الان آهنگ جدید برای انتشار دارید ؟

موزیک ویدیو جدید به نام چیچک در حال آماده سازی است که تقریبا برای بیست روز دیگه آماده خواهد شد  که به صورت  شیش و هشت است.

بزرگترین رویای شما چیست ؟

شاد زیستن و در کنار آن رسیدن به تکامل .

خوشحالم که در اختیار مردم قشقایی هستم و خداوند ذوقی در من قرار داده که بتوانم اثری خلق کنم .

شما هم کار نوازندگی انجام داده اید و هم خوانندگی ، نظرتان درباره این دو چیست ؟

ابتدا باید نوازنده خوبی باشیم تا بتوانیم خواننده خوبی بشویم نوازندگی و خوانندگی مکمل هم هستند به شرطی که خواننده یک نوازنده باشد .

کدام کار با استقبال مردم روبه رو شد ؟

آهنگ ایل در قشقایی و آهنگ روزای با تو در فارسی که در جشنواره مقام دوم رو کسب کرد .

www.gezal.ir

اولین چیزی که در رابطه با کلمات زیر به ذهنتان مرسد ؟

قشقایی : از یاد رفته

طهمورث خان : شیدا بلبل

قره چادور : سرتاسر احساس

نظرتان درباره موسیقی قشقایی چیست ؟

در دو کلمه غمنامه و جنگنامه ، در هجران خلاصه می شود که تاثیر زیادی در زندگی روزمره قشقایی  داشته بخاطر همین موضوع نسل به نسل به جوانان و نسل بعد اتتقال یافته ، تنها موسیقی که همراه کوچ و ییلاق و قشلاق بوده است . و همین باعث شده شکل غم به خود بگیرد حتی در اوج آن که موسیقی  شادی دارد خیلی غمگین است .

www.gezal.ir

اگر صحبت نهایی با طرفداران و مردم قشقایی دارید  بفرمایید:

همه طرفداران رو از صمیم قلب دوست دارم همانطور که گفتم موسیقی همانند ویترین مغازه است که وقتی افراد مختلف وارد ان میشوند سلیقه های متفاوتی وجود دارد مو‌سیقی باید به گونه ای باشدکه جوابگوی تمام سلیقه ها باشد و هرکسی در آن موسیقی مورد علاقه خود را پیدا کند.

درباره ی alireza

مطلب پیشنهادی

آهنگ زیبا از شهرام اسدی

آهنگ زیبا از شهرام اسدی

یک دیدگاه

  1. ساغ اوول.خیلی عالی با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ